U novembru 2024. godine, predstavnici udruženja građana Jerma imali su priliku da učestvuju u studijskoj poseti Specijalnom rezervatu prirode „Gornje Podunavlje“, zajedno sa drugim organizacijama iz ekološke mreže „Građani za prirodu“. Poseta je organizovana u cilju razmene iskustava i znanja između organizacija civilnog društva koje se bave zaštitom životne sredine, ekološkim pitanjima i upravljanjem zaštićenim područjima, kao i unapređenja prekogranične saradnje. Kao domaćini, kolege iz udruženja „Podunav“ iz Bačkog Monoštora dočekali su nas u gostima, čime je započela još jedna uspešna saradnja.
Upoznali smo domaću tradiciju i ekološke inicijative
Poseta je bila prilika da se detaljnije upoznamo sa lokalnim zajednicama i njihovim tradicijama. Svoje domaće specijalitete predstavili su pčelari, stočari i ribari, a posetili smo i etno kuću „Mali Bodrog“, gde smo uživali u autentičnom ambijentu i saznali više o tradicionalnoj gradnji kuća i narodnoj nošnji. Osim toga, imali smo priliku da se upoznamo sa lokalnim modelima umrežavanja poljoprivrednih proizvođača, lovaca i ribolovaca, koji efikasno promovišu turističke i ekološke vrednosti ovog kraja.
Razmena znanja o zaštiti prirode
Glavni cilj naše posete bio je obilazak Specijalnog rezervata prirode „Gornje Podunavlje“ i razgovori o statusu ovog zaštićenog područja. Tokom diskusije, fokusirali smo se na status ugroženih i zaštićenih vrsta, kao i na način upravljanja, uključivanje lokalnih zajednica u proces planiranja, te važnost prekogranične saradnje sa Hrvatskom.
Uočili smo mnoge sličnosti i potencijale za dalju saradnju, kao i mogućnosti da se iz „Gornjeg Podunavlja“ nauče vredni principi dobrog upravljanja zaštićenim područjima. Zadatak koji smo preuzeli jeste da dalje implementiramo najbolje prakse koje smo uočili tokom posete.
Dobar primer upravljanja zaštićenim područjem
Jedan od ključnih zaključaka koje smo poneli iz posete jeste da „Gornje Podunavlje“ predstavlja izuzetan primer dobrog upravljanja zaštićenim područjem. Uz pomoć formiranog Saveta korisnika od strane upravljača, kao i uspostavljene čuvarske službe, rezervat funkcioniše efikasno i sa značajnim benefitima za lokalnu zajednicu. Prekogranična saradnja sa Hrvatskom takođe igra ključnu ulogu u očuvanju prirodnih vrednosti ovog područja, čime se stvara model koji bi mogao da posluži kao inspiracija za dalji rad u Jermi.

Nastavak saradnje i budući planovi
Poseta „Gornjem Podunavlju“ nam je pomogla da sagledamo različite modele i aktivnosti koje bismo mogli da implementiramo u Specijalnom rezervatu prirode Jerma. Naša vizija je da se saradnja između udruženja „Jerma“ i „Podunav“ nastavi, te da zajednički radimo na očuvanju prirodnih vrednosti naših zaštićenih područja. S obzirom na to da oba regiona dele slične ekološke izazove i vrednosti, sigurno će biti mnogo koristi od međusobne saradnje i zajedničkog angažovanja.
Nadamo se da ćemo u budućnosti imati priliku da prijatelje iz „Podunava“ ugostimo u Specijalnom rezervatu prirode „Jerma“ i nastavimo zajednički rad na očuvanju prirode i promociji održivog razvoja.

Commentaires